Jak działa drukarka fiskalna?

jak-img-283.jpg

Polskie prawo zobowiązuje każdego sprzedającego, który swoimi przychodami przekroczył graniczną wartość określoną przez Ministerstwo Finansów, do rejestracji prowadzonej sprzedaży detalicznej przy użyciu kasy fiskalnej lub też drukarki fiskalnej.

Prowadząc swój biznes warto więc zdawać sobie sprawę czym różnią się te urządzenia i jak działa drukarka fiskalna. Drukarki fiskalne, inaczej niż kasy, nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. Potrzebują podłączenia do komputera. Drukarki służą do rejestrowania przychodów na potrzeby rozliczeń podatkowych i ich funkcjonowanie ogranicza się jedynie do wspomnianej rejestracji i wydruku paragonów.

Ich funkcjonowanie opiera się na systemie sprzedaży wgranym do komputera, do którego podłączona jest drukarka. Używany przez sprzedawcę system komputerowy nie musi posiadać homologacji, natomiast samo urządzenie owszem. Paragony fiskalne drukowane są w dwóch egzemplarzach: dla klientów oraz na rolce kontrolnej. Zdarzają się również urządzenia, które archiwizują kopie w formie elektronicznej, na przykład na wbudowanej karcie pamięci. Kopie są niezwykle ważne. Ponieważ na sprzedającym ciąży nie tylko obowiązek wręczenia paragonu klientowi, ale również obowiązek przechowania kopii przez okres aż 5 lat.

Ważnym aspektem pracy drukarek fiskalnych jest kwestia wykonywania pod koniec każdego dnia sprzedaży dobowych raportów fiskalnych, których zadaniem jest wykazanie całodziennego utargu Utarg zostaje odnotowany na trwałe w pamięci drukarki fiskalnej, która nie podlega opcji wykasowania.


O kasach fiskalnych: https://www.starmicronics.pl/


Znajomość mechanizmów funkcjonowania drukarek fiskalnych może okazać się przydatna szczególnie przy pierwszym zakupie lub też wymianie urządzenia, Dzięki temu będzie nam łatwiej zorientować się w naszych potrzebach i porównać pod tym kątem dostępne na rynku urządzenia. Wybór jest bowiem duży, a drukarki różnią się między sobą zarówno parametrami technicznymi, jak i wielkością urządzenia (to może być istotne w przypadku małych lokali), a również wyglądem (być może zechcemy postawić na drukarkę w kolorze wystroju wnętrza).

Dodaj komentarz